Автор: Алтиеро Спинели и Ернесто Роси
Публикация: 1941г.
Манифестът от Вентотене, чието пълно заглавие е „За свободна и обединена Европа. Проект за манифест“, е изготвен от Алтиеро Спинели и Ернесто Роси (който пише първата част на трета глава) през 1941 г., когато двамата са били интернирани на остров Вентотене.
Автори: Джеймс Мадисън, Александър Хамилтън, Джон Джей
Публикация: 1788 г.
Представлява компилация от федералистки документи, поредица от 85 статии, публикувани за първи път серийно във вестник New York City, в които се настоява за ратификацията на Конституцията на САЩ. Написани от Джеймс Мадисън, Александър Хамилтън и Джон Джей под псевдонима „Публий“ ( в чест на римския консул Публий Валерий Публикола). Те очертават философията и мотивацията на федерализма в основата на американската конституция.
„Към вечния мир: философско есе”
Автор: Имануел Кант
Публикация: 1795 г.
По време на войните на Френската революция Имануел Кант е вдъхновен от Договора от Базел и размишлява върху това, как личният интерес и международното сътрудничество могат да сложат край на войната.
Автор: Фернан Херман
Публикация: 2005 г.
Фернан Херман е много ценен приятел на федералисткото движение. В книгата са поместени около 100 статии от близо 600-те, които той е публикувал във вестник “Le Courrier de la Bourse”. Тези статии са основно занимаващи се с европейските политики и ключови етапи от изграждането на Европа, социални и икономически въпроси, селското стопанство и околната среда, както и по-общи въпроси.
„Как би изглеждала федерална Европа?”
Автор: Флорина-Лаура Некюле
Публикация: 2005г.
Написанa от Флорина-Лаура Некюле, тази книга проект обяснява на младите европейци на възраст между 15-30 години федерализма и по-специално европейския федерализъм. Книгата цели да помогне на младите хора да добият представа как би изглеждала федерална Европа и ползите, които това ще донесе. Поднесена е под формата на три измислени диалога, за да бъде по-достъпна и да се улесни разбирането й.
„Европа, нашата независима държава в процес на изграждане”
Автор: Мишел Ази
Публикация: 2005 г.
Много хора са си сътрудничили по този проект и книгата включва съдържанието на проведените от тях дискусии. Те са групирани под формата на статии в две части: „Проектът за Конституционен договор и участието на гражданите” и „Бъдещето на Европа”.
Автор: Ги Ферхофщат
Публикация: 2006 г.
Книгата се застъпва за силна и обединена Европа. В нея Ги Верхофщат анализира причините и характера на настоящата европейска криза. Той описва широко разпространени страхове, които са довели до не-вота в две от държавите основателки на Съюза. Тъй като тези страхове са свързани най-вече с икономическата криза, загубата на доверие в способността на Съюза за защита на социалните системи се е увеличила дори още повече след неговото разширяване.
„Съюзът на европейските федералисти. От неговото създаване до решението за директни избори на Европейския парламент (1946-1974)”
Автор: Серджио Пистоне
Публикация: Милано, 2008 г.
От периода на световните войни до създаването на Съюза на европейските федералисти – действията на С.Е.Ф. до пропадането на проекта за Европейска отбранителна общност (1947-1954) – Криза и разделяне на С.Е.Ф. в годините на поява на Европейската икономическа общност (1954-1963) – Борбата за демократизиране на Европейските общности и обединението на федералистите (1964-1974).
„Спасяването на Европейския съюз”
Автор: Андрю Дъф
Публикация: 2009 г.
Тази книга обяснява и аргументира Договора от Лисабон. Това е първото точно и пълно описание на промените, които Лисабонският договор ще донесе с влизането си в сила. Книгата предоставя логични отговори както на про-европейците, които твърдят, че Договора от Лисабон не разполага с необходимата сила за сериозни промени , така и на анти-европейците, които се противопоставят на интеграцията.